W Szkocji uruchomiono pierwsze stałe połączenie obsługiwane przez autobus autonomiczny. Na jakiej trasie?

Ten miesiąc z pewnością przejdzie do historii Szkocji – w maju 2023 r. pomiędzy Edynburgiem a półwyspem Fife uruchomiono pierwsze, w pełni autonomiczne połączenie autobusowe. Dla tych, którzy boją się wsiąść do pojazdu bez kierowcy, mamy jednak dobrą wiadomość – do 2025 r. będzie trwał okres testowy, a to oznacza, że na pokładzie autobusu stale obecny będzie człowiek odpowiedzialny za bezpieczeństwo, który w każdej chwili będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem. 

Autonomiczne autobusy – to już nie melodia przyszłości – to się dzieje tu i teraz

Jeszcze dekadę temu mogliśmy opowieści o autonomicznych pojazdach, w tym autobusach, traktować z przymrużeniem oka. Ale uruchomione właśnie połączenie pomiędzy Edynburgiem a Ferry Toll, niedaleko Inverkeithing, na półwyspie Fife pokazuje, że nie są to już opowieści, tylko nasza rzeczywistość. W maju 2023 roku Szkoci wypuścili na drogę w pełni autonomiczny autobus. Do 2025 r. pojazd będzie stale kontrolowany przez tzw. kierowcę ds. bezpieczeństwa, który w razie jakichkolwiek problemów będzie mógł błyskawicznie przejąć nad nim kontrolę. Poza tym na pokładzie autobusu będzie też obecny pracownik sprzedający bilety na podróż. 

Na liczącej 14 mil trasie między Edynburgiem a Ferry Toll na półwyspie Fife będzie kursowało pięć pojazdów Alexander Dennis Enviro200AV. Przejeżdżając przez most Forth Road Bridge, autobusy będą jechały z prędkością do 50 mil na godzinę. 

 

 

 

Pojazdy autonomiczne zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

Eksperci liczą na to, że autonomiczne autobusy poprawią bezpieczeństwo na drogach poprzez skrócenie czasu reakcji na niebezpieczną sytuację na drodze, a także zwiększą wydajność poprzez optymalizację przyspieszania i zwalniania. – Absolutnie fantastyczne jest obserwowanie, jak testowany jest na tej drodze autobus autonomiczny. Chcemy, aby Szkocja znalazła się w czołówce w zakresie tej technologii. Cieszę się, że miałem okazję podróżować jednym z tych autonomicznych pojazdów. Czułem się bardzo bezpiecznie w autobusie, przeprowadzono ogromną liczbę testów. Na pokładzie był personel. Mam nadzieję, że mieszkańcy Fife i Edynburga sami przekonają się, jak to wszystko jest bezpieczne. Potrzebujemy, by ludzie częściej korzystali z transportu publicznego, czy to z autobusów, czy z pociągów. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego – powiedział w podsumowaniu Minister transportu Szkocji Kevin Stewart. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polskie filmy znikają z platformy Netflix. Jakie jeszcze produkcje zostaną w maju usunięte z wideoteki?

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Wysokość czynszu w UK – ceny za wynajem zarówno w Londynie, jak i w innych częściach kraju nadal rosną

Redaktor serwisu

Zapalony wędkarz, miłośnik dobrych kryminałów i filmów science fiction. Chociaż nikt go o to nie podejrzewa – chodzi na lekcje tanga argentyńskiego. Jeśli zapytacie go o jego trzy największe pasje – odpowie: córka Magda, żona Edyta i… dziennikarstwo śledcze. Marek pochodzi ze Śląska, tam studiował historię. Dla czytelników „Polish Express” śledzi historie Polaków na Wyspach, które nierzadko kończą się w… więzieniu.

[email protected]

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [email protected]

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *