Martin Lewis radzi jak zaoszczędzenie 1 funta może pomóc w zakupie pierwszego domu

Znany doradca do spraw oszczędzania i założyciel MoneySavingExpert namawia każdego, kto marzy o kupnie pierwszego domu, aby otworzył konto Lifetime ISA (LISA), dzięki któremu otrzyma 1000 funtów za darmo w każdym roku podatkowym.

Konto oszczędnościowe LISA nie jest tak naprawdę niczym nowym w Wielkiej Brytanii i wprowadzono je w 2017 roku z myślą o osobach, które zbierają na swój pierwszy dom lub na emeryturę. Są pewne zasady, dotyczące korzystania z niego, jednak nie da się ukryć, że jego posiadanie jest bardzo opłacalne.

Konto LISA najlepszym sposobem na oszczędzanie?

Martin Lewis jest niewątpliwie najbardziej popularnym człowiekiem na Wyspach wypowiadającym się na temat sposobów na oszczędzanie i zaskakujące byłoby, gdyby nie zabrał głosu na temat konta LISA.

– Wpłać co najmniej 1 funt na LISA tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać duży wzrost oszczędności. Uwielbiam tę sztuczkę. Osoby w wieku od 18 do 39 lat mogą otworzyć najwyższe Lifetime ISA, a państwo dodaje 25 proc. do oszczędności do 4000 funtów rocznie (czyli 1000 funtów rocznie za darmo) do depozytu kupującego nieruchomość po raz pierwszy, na dom kosztujący mniej niż 450 000 funtów. Ponieważ konto musi być otwarte przez rok, aby dostać te pieniądze, wpłać funta teraz, aby rozpocząć oszczędzanie  – radzi Martin Lewis.

Jak działa Lifetime ISA?

Oszczędności zgromadzone na koncie LISA można wykorzystać nie tylko na zakup swojego pierwszego domu, ale także na emeryturę. Jakie są warunki, które musimy spełnić?

Po pierwsze, aby założyć konto Lifetime ISA, musimy mieć ukończone 18 lat, ale nie przekraczać 40. roku życia. Maksymalna kwota roczna, jaką możemy wpłacać, wynosi 4000 funtów. Wtedy też państwo dopłaca nam 25 proc., czyli 1000 funtów.

Pieniądze na konto LISA możemy wpłacać do 50. roku życia. Bardzo ważna jest zasada dotycząca wypłaty zgromadzonych na koncie pieniędzy. Otóż możemy je wybrać z konta w trzech przypadkach: gdy przeznaczymy je na depozyt na nasz pierwszy dom, gdy ukończymy 60 lat i będziemy przechodzić na emeryturę, lub w przypadku śmiertelnej choroby.

Jeśli wypłacimy nasze oszczędności z innych powodów niż wyżej wymienione, musimy liczyć się ze stratą w wysokości dodatku otrzymanego już od państwa, czyli wspomnianych 25 proc.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Braverman: „Imigranci muszą się integrować”, a wielokulturowość może skończyć się „katastrofą”

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego

Redaktor serwisu

Uwielbia latać na paralotni, czuć wiatr we włosach i patrzeć na świat z dystansu. Fascynuje ją historia Wielkiej Brytanii sięgająca czasów Stonehenge i Ring of Brodgar. W każdej wolnej chwili eksploruje zakątki tego kraju, który nieustannie ją fascynuje. A fascynacją tą ‘zaraża’ też kolegów i koleżanki w redakcji:) Pochodzi z Wrocławia i często tam wraca, jednak prawdziwy dom znalazła na Wyspach i nie wyobraża sobie wyjazdu z tego kraju, dlatego szczególnie bliskie są jej historie imigrantów, Polaków, którzy także w tym kraju znaleźli swój azyl.

[email protected]

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [email protected]

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *