“Bardzo chciałbym, żebyście wrócili” – Andrzej Duda podczas wizyty w UK apeluje do polskich imigrantów

We wtorek 23 maja 2023 roku prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W Londynie wziął udział w konferencji ws. obronności. W planach miał również spotkanie z przedstawicielami Polonii w POSK-u oraz udział w Wall Street Journal CEO Council Summit.

Wczoraj prezydent Duda wziął udział w otwarciu sesji popołudniowej Londyńskiej Konferencji ws. Obronności. W swoim przemówieniu zaznaczał, iż wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki poprzez zwiększenie liczby stacjonujących tam wojsk NATO powinno być priorytetem nie tylko Polski, ale całego Paktu Północnoatlantyckiego. – Musimy raz jeszcze zredefiniować dotychczasowe postrzeganie zagrożeń. Ten moment jest szczególnie ważny dla Europy, która musi stawić czoła największemu wyzwaniu od czasów drugiej wojny światowej. Musimy być zjednoczeni i razem pokazać, że nie akceptujemy agresji w XXI wieku. Musimy jasno i wyraźnie podkreślić, że nie zgadzamy się na łamanie prawa międzynarodowego, które ustanowiliśmy w oparciu o nasze wspólne wartości, jak wolność, równość, suwerenność i niepodległość narodów – mówił prezydent RP w Londynie, jak cytujemy za Polską Agencją Prasową.

Czego dotyczyło przemówienie na konferencji ws. obronności?

– Wiele osób na Zachodzie łudziło się, myśląc, że dzięki intensywnym relacjom gospodarczym i ogromnym projektom jak Nord Stream I i II nie da się zrobić kroku dalej i podjąć decyzji o inwazji, która to wszystko zniszczy. Tymczasem Rosja przez dziesięciolecia testowała, jak daleko może się posunąć, wykorzystując różne formy agresji, i sprawdzała, na ile pozwoli jej Zachód – dodawał Andrzej Duda.

– Polska ma następujące priorytety: wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki poprzez zwiększenie liczby stacjonujących tam wojsk NATO; zreformowanie Sił Odpowiedzi NATO, […] zwiększenie Sił Wysokiej Gotowości z 40 do 300 tys. żołnierzy; powołanie w Polsce wielokorpusowego dowództwa komponentu lądowego na bazie Dowództwa Operacyjnego oraz zmotywowanie wszystkich sojuszników, aby zwiększyli wydatki na obronność – podsumował nasz prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył także, iż to właśnie Polska wzięła na siebie wspieranie Ukrainy i pomaga nie tylko politycznie władzom w Kijowie w trakcie trwającej wojny. 

Co prezydent RP miał do powiedzenia Polakom w UK?

Po swoim wystąpieniu na konferencji prezydent RP udał się Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Hammersmith, aby spotkać się z przedstawicielami brytyjskiej Polonii. Zaznaczał, iż jest pierwszym prezydentem odrodzonej Polski, który odwiedza instytucję pozostającą centrum życia społecznego Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

– Dziękuję wszystkim państwu za to, że kultywujecie polskość, za to, że uczycie dzieci polskiego, za to, że uczycie polskiej historii, za to, że kultywujecie polskie zwyczaje i tradycje. Robicie państwo dużą rzecz dla Rzeczypospolitej Polskiej. Może to bardzo pompatycznie brzmi, ale to jest naprawdę działanie dla dobra Rzeczypospolitej – mówił podczas tego spotkania. Jednocześnie, nieustannie namawiał emigrantów przebywających w UK do powrotu do ojczyzny. – Ja cały czas zachęcam, bardzo chciałbym, żebyście wrócili – zaznaczał.

– Od samego początku prezydentury dla Pana Prezydenta jest bardzo ważne, by utrzymywać kontakt z rodakami mieszkającymi za granicą, rozmawiać o ich problemach i wyzwaniach, ale jednocześnie zachęcać do powrotu do Polski. W ostatnich latach trend powrotu zwłaszcza z Wielkiej Brytanii do Polski nasila się. Uważamy, że jest potencjał, by liczba wracających Polaków była coraz większa – to z kolei komentarz w tej sprawie  prezydenckiego ministra, Marcina Przydacza.

Wizyta polskiego polityka na Wyspach trwa

Dziś, 24 maja 2023 roku w planach prezydenta Dudy jest dyskusja ze środowiskami największego światowego biznesu w ramach Wall Street Journal CEO Council Summit oraz spotkanie z prezesem Dow Jones and Company Almarem Latourem.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Młodzi ludzie w UK coraz częściej kradną w sklepach z powodu zbyt wysokich cen. Za jakie produkty nie chcą płacić?

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego

Redaktor serwisu

Fanatyk futbolu na Wyspach, kibic West Ham United F.C., ciągle początkujący kucharz. Z wykształcenia polonista i nauczyciel, który spełnia się w dziennikarstwie. Pochodzi z Wieliczki, w Wielkiej Brytanii mieszka od 2008 roku, gdzie znalazł swoje miejsce na ziemi w Londynie. Zorganizowany, ale neurotyczny. Kieruje się w życiu swoimi zasadami. Uwielbia biegać przed wschodem słońca i kocha literaturę francuską.

[email protected]

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [email protected]

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *